Toms

Par spīti sociālo tīklu popularitātes straujajam pieaugumam un sniegtajām iespējām, tie vēl joprojām tiek vērtēti ļoti neviennozīmīgi. Par sociālo tīklu ietekmi uz sabiedrību norit asas diskusijas un cilvēku viedokļi ir krasi atšķirīgi. Vai sociālie tīkli var palīdzēt cilvēkiem vienkāršāk komunicēt un iegūt dažāda veida informāciju, vai arī tie vienkārši degradē cilvēkus, padara tos atkarīgus un domāt nespējīgus? Šeit būs uzskaitīti sociālo tīklu izmantošanas trūkumi un priekšrocības, lai varētu izdarīt objektīvus secinājumus.

Viena no būtiskākajām sociālo tīklu priekšrocībām, viennozīmīgi ir vienkārša, brīvi pieejama komunikācija. Tas ir arī pats sociālo tīklu pamata uzdevums – nodrošināt dažāda veida komunikācijas iespējas. Pateicoties sociālajiem tīkliem ir iespējams, gan vienkārši sazināties ar saviem tuviniekiem jebkurā laikā un vietā, izmantojot komunikāciju sociālos tīklus, kā piemēram, Facebook, nodibināt dažāda veida profesionālos kontaktus, izmantojot profesionālos sociālos tīklus, kā, piemēram, LinkedIn, publiski paust savu viedokli, izmantojot mikro blogošanas vietnes, kā, piemēram, Twitter, dalīties ar dažādiem multimediju failiem, izmantojot multimediju sociālos tīklus, kā, piemēram Youtube utt. Nenoliedzami, visas šīs iespējas atvieglo cilvēku dzīves un ir vērtējamas ļoti pozitīvi.

Sociālie tīkli arī spēj vienot cilvēkus ar līdzīgām interesēm un mērķiem. Tas ne vien dod iespēju diskutēt ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem, bet arī var palīdzēt dažādās dzīves jomās. Gandrīz visi sociālie tīkli piedāvā iespējas veidot interešu grupas un forumus, kuros apspriesties par dažādām tēmām. Ir arī speciāli sociālie tīkli, kas paredzēti tieši tam, lai dotu padomus un dalītos ar dažādu noderīgu informāciju kā, piemēram, Pinterest. Augšupielādējot un atzīmējot sev interesējošus attēlus un cita veida informāciju ir iespējams ap sevi izveidot līdzīgi domājošu cilvēku loku. Protams, ir arī daudz citu sociālo tīklu, kas vieno tieši cilvēkus ar vienotām interesēm.

Vēl viena nozīmīga sociālo tīklu izmantošanas priekšrocība ir iespēja visu uzzināt pirmajam. Mūsdienās sociālos tīklus izmanto arī profesionāli mediji, tieši tāpēc, lai varētu pēc iespējas ātrāk informēt cilvēkus par aktuālajiem notikumiem. Piemēram, jau pieminētajā, mikro blogošanas vietnē Twitter, ir iespējams uzzināt visu jaunāko un aktuālāko informāciju. Neviens cits medijs nespēj nodrošināt tādu ziņu cikla ātrumu, kā sociāli tīkli. Ziņu ir iespējams ievietot jebkurā laikā un ar to uzreiz var dalīties miljardiem cilvēku. Paši nozīmīgākie jaunumi var sasniegt vispasaules auditoriju dažu minūšu laikā. Tātad būt sociālajos tīklos, nozīmē būt informētam par visu notiekošo.

Viss iepriekš minētais nenoliedzami ir gana būtisks, lai radītu cilvēkos vēlmi izmantot sociālos tīklus, tomēr tiem patiešām ir arī būtiski trūkumi. Viens no galvenajiem ir dažādu kibernoziegumu un citu krāpšanas veidu risks. Sociālie tīkli nav pilnībā droši. Tos var uzlauzt un iegūt jūsu sensitīvos datus, sarakstes, informāciju, kas glabājas datorā utt. Visa informācija, ko par sevi sniedzat un pat tā, ko nepubliskojat, var tikt izmantota pret jums. Pietiek vien ar vispārīgu informāciju, lai varētu nozagt cilvēka identitāti un izmantot to ļaunprātīgi, tāpat arī ir iespējami citi krāpšanas veidi, kā piemēram, viltus profilu izveide un cita veida cilvēku mānīšana. Pētījumi pierāda, ka aptuveni 5,5% – 11,2% no visiem Facebook profiliem ir viltus profili, tātad risks tikt mānītam vai pat apkrāptam ir diezgan augsts. Izmantojot sociālos tīklus, mēs neveram būt pilnīgi droši, kas komunicējam ar to personu, par ko tā uzdodas.

Protams, sociālo tīklu izmantošana tiek asociēta ar atkarības veidošanos un nelietderīgu laika izmantošanu. Īpaši jauniešu vidū šī ir izplatīta problēma. Sociālie tīkli kļūst par dzīves galveno mērķi un nekādas citas intereses cilvēkiem vairs neveidojas. Vairākas stundas dienā tiek pavadītas, darot dažādas lietas sociālajos tīklos. Daudziem pat sociālie tīkli kļūst par otru realitāti, jeb otru dzīvi, kurā tie jūtas labāk nekā īstajā dzīvē.

Un trešais būtiskākais mīnuss ir viegla cilvēku maldināšana un pat nepatiesa nomelnošana. Tā kā, ar sociālo tīklu palīdzību ir iespējams aptvert ļoti lielu cilvēku auditoriju, ir iespējams panākt, ka nepatiesa informācija ātri izplatās. Ikviens sociālajos tīklos var dalīties ar jebkāda veida informāciju. Atliek vien publiskot kādu ziņu, un ja cilvēki tai notic, ar to dalīsies un savu viedokli izteiks ļoti daudzi sociālo tīklu lietotāji, pat nepārbaudot ziņas avotus un informācijas patiesumu. Tas var radīt nopietnas problēmas un pat sabojāt cilvēku dzīves.

Nenoliedzami, dažādu sociālo tīklu izmantošanai ir gan būtiskas priekšrocības, gan trūkumi, tomēr vairumu no trakumiem ir iespējams novērst, izmantojot piesardzību un domājot racionāli. Ja esat pārliecināts, ka spējat atšķirt patiesu informāciju no nepatiesas un kontrolēt savus sociālo tīklu lietošanas paradumus, nav nekāda iemesla no tiem izvairīties.