Toms

Mūsdienās ir pieejams neskaitāmi daudz dažādas mājaslapas, kas lietotājiem var būt ļoti noderīgas dažādos viedos. Diemžēl to starpā ir arī nedrošas mājaslapas, kuru apmeklēšana un izmantošana var radīt nopietnas problēmas gan jūsu datoram, gan jums pašam. Mūsdienās drošas mājaslapas no nedrošām atšķirt ir ļoti grūti, jo nelegālo lapu dizains, izskats un saturs var neliecināt par neko aizdomīgu, taču ir metodes, ar kuru palīdzību pārliecināties par mājaslapu drošību. Šeit būs uzskaitītas dažas pazīmes, kas var liecināt par to, ka mājaslapa ir nedroša un to nevajadzētu apmeklēt.

Ja apmeklētajā lapā plānojat ievadīt jebkādus personas datus, pārbaudiet lapas datu pārraides protokolu jeb , vienkāršāk sakot, pārbaudiet vai tā sākas ar “https://” nevis “http://”. Šis s burts nozīmē to, ka jūsu personas dati ir drošībā un tiem nav nevar piekļūt trešās personas. Tas gan nenozīmē, ka visas mājaslapas, kas sākas ar “http://” ir nedrošas. Arī tās droši varat apmeklēt, taču labāk nenorādiet tajās savus personas datus un citu svarīgu informāciju, jo tai var vienkāršāk piekļūt nevēlamas personas.

Vēl pievērsiet uzmanību nelielajai slēdzenes ikonai URL kreisajā pusē. Lielākajai daļai interneta pārlūku ir iebūvēta šifru atklāšana. Ja uzklikšķināsiet uz šīs mazās ikonas, varēsiet pārbaudīt mājas lapas atļaujas, informāciju par drošības sertifikātiem un citas svarīgas detaļas. Ja mājaslapa rada jebkādas aizdomas, to noteikti vajadzētu izdarīt un ja kaut kas šajā informācijā šķiet nepareizs, mājaslapu vajadzētu pamest.

Ja lapas apakšā redzat uzrakstu, ka lapa ir pārbaudīta, piemēram “Secure and Verified”, pārliecinieties par to, uzklikšķinot uz šī uzraksta. Ja lapa patiešām ir pārbaudīta, vajadzētu parādīties informāciju par drošības sertifikātiem un pārbaudēm. Ja šī informācija nesakrīt ar to, kas norādīta pašā mājaslapā, tas visticamāk nozīmē, ka tā ir nedroša un to pavisam noteikti nevajadzētu turpināt izmantot un nekādā gadījumā tajā nevajadzētu ievadīt nekādus datus.

Pārbaudiet arī mājaslapas konfidencialitātes politiku (Privacy Policy). Tā ir ļoti noderīga informācija, kas satur ziņas par to, kā mājaslapa iegūst jūsu datus, kā tie tika izmantoti, kā kā jūsu dati tiks aizsargāti. Ja mājaslapa nesniedz nekādas ziņas par konfidencialitātes politiku, tas varētu norādīt uz to, ka lapa nav droša. Nekādā gadījumā neievadiet nekādus datus par sevi šādā mājaslapā un liedziet piekļuvi jebkādai personīgajai informācijai jūsu datorā.

Tomēr ir arī daudz vienkāršāki un parastam interneta lietotājam saprotamāki veidi, kā pārliecināties par mājaslapu drošības aspektiem. Piemēram, neapmeklējiet mājaslapas, kurās bez jebkāda iemesla tiek pieprasīta personīgā informācija. Ja jums tiek pieprasīta reģistrācija vai datu ievade tikai tāpēc, lai jūs varētu turpināt izmantot mājaslapu, visticamāk ar to kaut kas nav kārtībā. Tāpat neapmeklējiet mājaslapas, kurās ir pieejams nelegāls saturs vai kurās tiek izteikti nereāli piedāvājumi un solījumi. Nekādā gadījumā neveriet vaļā linkus, ko saņemat no nezināmiem sūtītājiem, bez jebkāda apraksta. Īsāk sakot, izvairieties no visa, kas ir manāmi aizdomīgs un liek jums nojaust, ka ar mājaslapu kaut kas nav īsti kārtībā.

Internets un tajā pieejamās mājaslapas, protams, ir gan nenovērtējams informācijas avots, gan dažādu pakalpojumu nodrošinātājs, taču pirms to izmatošanas, vienmēr ir jāpārliecinās par drošību. Neiekrītiet kiber noziedznieku izliktajās lamatās savas nezināšanas dēļ.