Toms

Hakeru grupas ir šodienas ātrāk augošais valstu valdību drauds. Tas neattiecas tik daudz uz tā sauktajiem haktīvistiem, piemēram – Anonymous, kas tiek plaši apspriestas masu mēdijos, bet ļoti profesionālām hakeru grupām, kas strādā dažādu valstu valdību labā un visbiežāk prot paturēt savas darbības slepenībā. Šādas grupas spēj iekļūt mēdiju pari na zaem, lielu korporāciju un aizsardzības ministriju tīklos un radīt nopietnas sekas. Pat kiberuzbrukumu aizsardzības firmas, kādas tiek nolīgtas, lai pret tām cīnītos, nereti piedzīvo postošus uzbrukumus. Situācija ir kļuvusi tik bīstama, ka šo fenomenu ir sākuši saukt par Citu auksto karu. Tā kā tik pret tik profesionāliem uzbrukumiem datoru aizsardzība nav vērā ņemams šķērslis, uzbrukums kļūst par kārdinošāko opciju, radot apstākļus, kurus katra šāda grupa uzbrūk pārējām. Iespējams, tas ir tikai laika jautājums, līdz valstu sponsorēti hakeru uzbrukumu tiks uzskatīti kā militāri uzbrukumi un Savienotās Valstis jau tuvojas šādai nostājai.

Krievijas sponsorētā hakeru grupa, kas ir pazīstama kā Advanced Persistent Threat 28 (tulk. no angļu val. – attīstīts un neatlaidīgs drauds 28). Šī nosaukuma izcelsme ir meklējama hakeru aizsardzības kompāniju ziņojumos. Bieži ir pieejams ļoti niecīgs informācijas daudzums par hakeru grupām, tādēļ šādi ziņojumi tiek lietoti, lai dotu tām vārdus. Krievija (CredX) ir uzskatāma par vienu no pasaules kiberuzbrukumu līderēm, bet nav viegli sameklēt pierādījumus, kas APT28 tieši savienotu ar Kremli. Vienīgā norāde, ka šī grupa ir Maskavas sponsorēta, ir fakts, ka tās dalībnieki saziņai izmanto krievu valodu un darbojas laikā, kad Krievijas lielākajās pilsētās ir darba diena. APT28 pielieto plašu arsenālu ar kiberuzbrukumu metodēm, lai uzbruktu mērķiem Amerikas Savienotajās Valstīs un Austrumeiropā, ieskaitot Krievijai īpaši vērtīgus mērķus, kā Gruziju. Šī grupa ir saistīta arī ar kiberuzbrukumiem NATO alianses tīkliem.

Vienība 61398, Komentāru komanda un Golfa Panda – šie ir nosaukumi, kādiem ir pazīstama, ar Ķīnu saistīta profesionāla hakeru komanda. 2013. gadā, hakeru grupas atmaskojošā organizācija Mandiant, paziņoja, ka ir pieķērusi Ķīnu ar ķepu medus podā. Mandiant apgalvoja, ka, šī hakeru komanda, strādājot ķīniešu militārās elites labā, nozogot 61 398 00 terabaitus informācijas no 141 organizācijas angliski runājošās valstīs. Pieradījumi balstījās uz Šanhajas IP adresēm un, liecībām, ka izmantoti datori, ar vienkāršotās ķīniešu valodas iestatījumiem. Ķīna apsūdzības kategoriski noraida, apgalvojot, ka tajās trūkstot tehniskas dabas pierādījumi. Šī ir tikai viena no aptuveni 20 profesionālām hakeru komandām, kas tiek saistīta ar Ķīnas valdību.

Arī Amerikas Savienotās Valstis aktīvi piedalās hakeru spēlēs. ASV valdības atbalstītā hakeru komanda tiek saukta par Tailored Acces Operations (tulk. no angļu val. – Piemērotas Pieejas Operācijas) vai TAO un atrodas Nacionālās Drošības aģentūras pārvaldībā. TAO eksistence un saikne ar Savienoto Valstu valdību nonāca plašākas sabiedrības zināšanā, pateicoties Edvarda Snoudena noplūdinātājiem slepenajiem dokumentiem. Baudot ASV izstrādātās tehnoloģiju priekšrocības, kādas tiek uzskatītas par pasaulē labākajām, TAO ir zināmas priekšrocības salīdzinoši ar citām grupām. Vienlaicīgi, līdzīgi kā citām Rietumvalstu demokrātiju atbalstītām hakeru grupām, šī sadarbība arī iegrožo šo grupu, baidoties no publikas reakcijas, kādai šajās valstīs ir lielāka ietekme.